Sami Altınkaya

TV Program Yapımcısı/Sunucu
Dünya Gazetesi Yazarı
İletişim Danışmanı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Günaydın Gazetesi Ekonomi Servisi’nde başladığı meslek hayatına, Dünya Gazetesi’nde devam etti. Sonraki yıllarda İnter Star TV ve Kanal D Televizyonları Haber Merkezleri’nde ekonomi müdürlüğü yaptı. İMKB’ndan para piyasa haberlerini canlı olarak ilk sunan muhabir oldu. Star Ana Haber Bülteni sonunda para piyasaları ile ilgili canlı yorumlar yaptı. Kanal D Televizyonu’nda Türkiye’nin ilk ekonomi programı olan “Ekovizyon” un yapım ve sunuculuğunu üstlendi.

Türkiye’nin ilk haber kanalı olarak açılan NTV de ekonomi programlarını sundu. Dünya Gazetesi – NTV işbirliğindeki Dünya TV Yapım Koordinatörlüğü görevini yedi yıl boyunca sürdürdü.
NTV Televizyonu’nda “Dünya Gözüyle Anadolu” isimli ekonomi programını hazırladı ve sundu. Cumhuriyetin ilk yılları ekonomi politikalarının anlatıldığı belgesele de imza atan Sami Altınkaya, 10 yıl boyunca aralıksız CNN Türk Televizyonu’nda “Çıkış Yolu” programını hazırlayıp sundu.

KOBİ’ler konusunda 25 yıllık tecrübe ile Anadolu’daki başarılı işleri ekrana getirdiği “Çıkış Yolu” programına «Türkiye’de Güzel İşler de Oluyor» u göstermek üzere 2011 den beri Bloomberg HT kanalında hazırlayıp sundu. Anadolu’da gerçekleşen kamu ve özel sektör yatırımlarını, projeleri ve Türkiye’nin sanayi altyapısını programlarında anlatıyor.

NTV de bir yıl Türkiye’nin çıkış yolunu “Ekonomi Notları” nda hazırlayıp sundu.

Halen Dünya Gazetesi’nde köşe yazarı olarak haberciliğe devam eden Sami Altınkaya aynı zamanda ekonomi program yapımcısı ve özel bir şirkette kurumsal iletişim direktörlüğü görevini yürütüyor.

Bugüne kadar Anadolu’daki organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler dahil pek çok sanayi kuruluşunda incelemeler yaptı. Uzman olduğu KOBİ’lerin gelişim süreci ile ilgili olarak vermiş olduğu konferanslara halen devam etmektedir.

Son 5 yıldır inovasyon, girişimcilik ve endüstri 4.0 konularında yayınlar yapan Sami Altınkaya üniversitelerde bu konularda konferanslar vermektedir.

Sami Altınkaya halen İstanbul Kültür Üniversitesi’ nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.